:: Úvod
:: Aktuality
:: Zprávy
:: Pěstování
Cattleya
Coelogyne
Cymbidium
Dendrobium
Epidendrum
Gongora
Odontoglossum
Paphiopedilum
Phalaenopsis
Pleione
Stanhopea
:: Bestiář
:: Burza
:: Fotogalerie
:: Odkazy
:: Vzkazy
:: Kontakt

Gongora Ruiz and Pavon 1794

autor: © Pavla Hybská, Pavel Heger

Domovina 52 epifitních druhů rodu Gongora je v oblasti od Mexika po Bolívii a Brazílii v nadmořských výškách od 0 do 1000 m.n.m. Vejcovité rýhované pahlízy nesou 2 - 3 tenké žebrované listy. Převislé květenství, vyrůstající z báze pahlízy, nese mnoho neresupinovaných květů (pysk zůstává nahoře). Z důvodu převislého květeství jsou pro jejich pěstování nejvhodnější různé druhy epifitních košíčků. Pěstební nároky jsou u všech druhů rodu přibližně stejné.

Teplota – letní teploty jsou nejvhodnější v rozmezí 10 - 15°C (noc) až 20°C – 25°C (den). Zimní noční teploty v rozmezí 10°C až 15°C a denní mezi 12° až 18 °C.

Světlo – v létě potřebuje gongora umístění v polostínu (přes poledne ve stínu). V zimě je vhodné ji umístit na plném světle.

Zálivka – v létě zaléváme vždy po vyschnutí substrátu. V zimním období stačí zálivka jednou za 2 – 3 týdny. Po odkvětu potřebují rostliny několika týdenní období klidu.

Hnojení – od jara do podzimu hnojíme 1x za dva týdny hnojivem pro orchideje.

Přesazování a substráty – nejvhodnější pěstební nádobou je dřevěný nebo jiný košíček případně je možné gongoru vyvázat na kus kůry nebo kmínek vinné révy. Jako substrát doporučuji směs z rašeliny, drcené kůry, kousků polystyrenu a dřevěného uhlí v poměru 1:1:1:1. Pokud sázíme do dřevěného košíčku je dobré dát na dno síťku (od zeleniny) a na ni mech, aby substrát nepropadával.